15. İstanbul Bienali Kamusal Programı Fred Wilson’ın konuşmasıyla başladı

Bienale Pera Müzesi’nde sergilediği, Osmanlı kültürü ve bu kültürde siyahların oynadığı role ilişkin el yapımı bir dizi nesneyi bir araya getiren Afro Kısmet adlı işiyle katılan Fred Wilson, 14 Eylül Perşembe günü Pera Müzesi’nin oditoryumunda gerçekleştirdiği konuşmasıyla Kamusal Program’ın ilk konuğuydu.

Kamusal Program
Bienal sergileri kapılarını açtı

İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı’ndaki bienal sergileri pazartesi hariç haftanın her günü, 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebiliyor. 15bziyaret.iksv.org adresinden ziyaretçi kaydınızı yaptıktan sonra e-posta adresinize gönderilecek QR kodunuzla bienali tüm mekânlarında ziyaret edebilirsiniz. Bienal, açılış haftasına özel olarak 18 Eylül Pazartesi günü açık.

Mekânlar
Bienal sergilerine girişler bu yıl QR kodlarla sağlanıyor

İKSV bu yıl bienalde izleyici alışkanlıklarını takip edebilmek ve bienal izleyicilerini etkinlikleri hakkında bilgilendirebilmek için ziyaret sistemini kullanıyor. Bienal mekânlarını ziyaret ederken kullanacağınız QR kodunuzu 15bziyaret.iksv.org adresinden ulaşabileceğiniz formu doldurarak ya da bienal mekânlarında bulunan kayıt masalarına başvurarak edinebilirsiniz.

Ziyaretçi Kayıt
Ugo Rondinone’nin heykeli 18 yıl aradan sonra İstanbul’a dönüyor

İstanbul Bienali otuzuncu yılında, Ugo Rondinone’nin 1999’daki 6. İstanbul Bienali’nde Taksim Meydanı’nda sergilenen Buradan Nereye Gidiyoruz? isimli neon heykelini kalıcı olarak İstanbul’a kazandırıyor. Koç Holding desteğiyle bu sene hayata geçen proje kapsamında her bienalde bir heykel kamusal alana armağan edilecek.

Sanatçılar
Tuğçe Tuna Beden Damlaları başlıklı yeni koreografisiyle bienalde

Tuğçe Tuna’nın bienale özel olarak tasarladığı Beden Damlaları koreografisi, bienalin ilk hafta sonuna özel olarak cumartesi ve pazar günleri, bienal boyunca ise her cumartesi Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda.

Sanatçılar
İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in küratörlüğünde bir komşu sergi: Aylaklar

Koordinasyonunu İKSV’nin üstlendiği Paris Cité des Arts’daki Türkiye Atölyesi’nde farklı zamanlarda çalışan beş kadın sanatçının işlerinden oluşan Aylaklar sergisinde Aslı Çavuşoğlu, İnci Furni, Güneş Terkol, Yasemin Özcan ile İz Öztat & Zişan’ın “aylaklık”tan yola çıkarak yarattığı işleri yer alıyor. Sergi, 13 Eylül’de açılıyor.

Komşu Etkinlikler
Yonamine ve Latifa Echakhch birbirine komşu işleriyle İstanbul Modern’de

Yonamine ve Latifa Echakhch’ın İstanbul Modern’in tam ortasında hayat bulan mekâna özgü işleri, yerel imgelerden yola çıkarak sokağın estetiğini bienale taşıyor. Birbirleriyle diyalog halindeki işler, yıkmanın da en az yapmak kadar üretken bir çaba olabileceğini gözler önüne seriyor. Sanatçıları, işleri üzerinde çalışırken yakaladık ve biraz lafa tuttuk.

Sanatçılar
Tuğçe Tuna ile Beden Damlaları performansı üzerine

Koreograf, dans sanatçısı, akademisyen ve hareket terapisti olan Tuğçe Tuna, Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda sunacağı performansıyla 15. İstanbul Bienali sanatçıları arasında yer alıyor. Tuğçe Tuna’dan, Beden Damlaları başlığını verdiği performansını ve performansın iyi bir komşu’yla olan ilişkisini dinledik.

Sanatçılar
Kamusal Program koordinatörü Zeyno Pekünlü’yle bienal etkinliklerine dair bir sohbet

Sanatçı Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı, farklı alanlardan araştırmacı, aktivist ve müzisyenlerin katılımıyla iyi bir komşu temasını aynı zamanda disiplinlerin komşuluğu olarak okumamıza vesile olacak. İki ay boyunca düzenlenecek etkinlikler dizisinin arkasında yatan düşünsel zemini Zeyno Pekünlü’den dinliyoruz.

Kamusal Program
Ajandalarınızı hazırlayın: Kamusal Program’ın ayrıntılı takvimi yayında

Sanatçı Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünde hazırlanan ve Shahrzad Mojab, Joseph Massad, Massimo de Angelis, Stavros Stavrides, Ayfer Bartu Candan ve Şükrü Argın’ın katılımıyla gerçekleştirilecek açılış ve kapanış sempozyumlarının yanı sıra her yaştan bienal seyircisine yönelik çok çeşitli ücretsiz etkinliklere ev sahipliği yapacak 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı’nı tüm ayrıntılarıyla incelemek için tıklayın.

Kamusal Program
Volkan Aslan Evim Evim Güzel Evim adlı yeni videosu ile 15. İstanbul Bienali’nde

Volkan Aslan’ın 15. İstanbul Bienali’ne özel olarak ürettiği videosunun fragmanları yayında.

Sanatçılar
Pereda’yla grotesk duvarlarına dair bir sohbet

2010’dan beri ürettiği Horror Vacui (Boşluk Korkusu) serisine İstanbul’dan kattığı parçaları bienale özel olarak sergileyecek Alejandro Almanza Pereda’yla, İstanbul’daki geçici atölyesinde bir sohbet gerçekleştirdik. Pereda’nın işlerinden biri, Pera Müzesi’nde geçtiğimiz günlerde ziyarete açılmıştı.

Sanatçılar
Bu kameralar sizi gözetlemiyor, aksine kendini seyre çağırıyor

Burçak Bingöl ile, Beyoğlu’nda 20’nin üzerinde binanın cephesine yerleştireceği seramikten kameraları hakkında konuştuk.

Sanatçılar
Pereda’nın işi Pera Müzesi’nde ziyarete açıldı

Alejandro Almanza Pereda’nın Romantik üsluptaki buluntu tabloları çimentoyla kapladığı Boşluk Korkusu serisine İstanbul’dan kattığı yeni bir parça, Pera Müzesi’nin Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan bir tablonun yerini alarak ziyarete açıldı. Sanatçının aynı seriden diğer iki işi, bienalle birlikte sergilenecek.

Sanatçılar
Bienale katılacak sanatçılar açıklandı

Bienalde, 32 ülkeden 55 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri sergilenecek.

Sanatçılar
Pencerelerinizi iyi bir komşu’ya açın

15. İstanbul Bienali’nin posterleri, İKSV Ana Gişe, Pera Müzesi, İstanbul Modern ve belirli Biletix gişelerinde, ücretsiz.

Haberler
Her hafta yeni bir yazı T24’te

Bienal başlayana dek her pazartesi sürpriz bir yazar, sanatçı, akademisyen, mimar, psikanalist veya gazeteci T24’te iyi bir komşu hakkında yazıyor.

Haberler
Bienal mekânları belli oldu

15. İstanbul Bienali sergileri İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi daha önce de İstanbul Bienallerine ev sahipliği yapan mekânların yanı sıra Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan bir sanatçı stüdyosu gibi konut özelliği taşıyan mekânlara da yayılacak.

Mekânlar
15. İstanbul Bienali’ni küratörlerinden dinleyin

Elmgreen & Dragset, The Biennial Foundation’ın Venedik’te düzenlediği söyleşide pek çok yönüyle 15. İstanbul Bienali’ni anlattı.

Haberler
Rehberli tur biletleri satışta

Bienal süresince devam edecek uzman rehberler eşliğindeki turlar İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Pera Müzesi’nde pazartesi günleri hariç her gün düzenlenecek.

Ziyaret
Moskova’dan Sidney’e: Uluslararası Billboard Projesi

15. İstanbul Bienali bu yıl birçok uluslararası kültür kurumunun işbirliğiyle çok özel bir projeyi de hayata geçiriyor. Şubat ayında başlatılan billboard projesi kapsamında iyi bir komşu’ya dair farklı sorular, dünyanın birçok farklı kentindeki billboard’lar aracılığıyla tartışmaya açılıyor.

Haberler
Bienale destek olmak isteyenler için özel bir bilet

Bienal Özel bileti, sanatseverlere 15. İstanbul Bienali’ne bireysel olarak destek verirken ayrıcalıklardan yararlanma imkânı sunuyor.

Ziyaret